Instrukcja obsługi retinolu. Czego nie wiesz o witaminie A

Ile wiesz o witaminie A będącej składnikiem kosmetyków? Ta niezwykle cenna dla naszej skóry substancja często ukrywa się za pojęciem retinolu, który oznacza właśnie witaminę A w czystej postaci. Retinol przez kosmetologów zwany jest korektorem niedoskonałości, wspomaga bowiem regenerację i odbudowę struktury każdego rodzaju skóry. Zmniejsza pory, normalizuje pracę gruczołów łojowych, rozjaśnia przebarwienia, złuszcza martwy naskórek, wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, skutecznie stymulując proces odnowy komórek. Zobacz co jeszcze powinnaś o nim wiedzieć.

Retinol – lek na niedoskonałości skóry

Retinol to pochodna witaminy A, substancja, która często jest stosowana w kosmetyce jako składnik preparatów na zmarszczki, na przebarwienia, na trądzik, ale też na blizny. Organizm człowieka wykazuje zdolność do samodzielnego wytwarzania witaminy A z beta-karotenu, który dostarczany jest mu wraz z pożywieniem. Proces ten zostaje jednak zaburzony na skutek procesu starzenia i szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych.

Retinol -niezbędny– dla jakiej cery?

Kosmetyki z retinolem dedykowane są dla skóry dojrzałej, tłustej i skłonnej do występowania podrażnień. Ze względu na działanie stymulujące odnowę komórek doskonale sprawdzają się przy pielęgnacji cery z widocznymi oznakami starzenia się skóry. Retinol stymuluje włókna kolagenowe, których praca zostaje zaburzona wraz z wiekiem. Ponadto chroni on przed działaniem wolnych rodników.

Retinol charakteryzuje się również działaniem normalizującym, uspokaja wzmożoną pracę gruczołów łojowych, co jest charakterystyczne dla cery tłustej i trądzikowej. Błyszczenie skóry, widoczne rozszerzone pory oraz zaskórniki – w walce z tymi trudnymi przeciwnikami pomaga retinol. Niektóre składniki tylko blokują pracę gruczołów łojowych, ten unikalny składnik ją reguluje, a zatem jego działanie jest długotrwałe.

Peeling i krem z retinolem polecane są również w przypadku przebarwień. Wywołują one złuszczanie i hamują aktywność malanocytów, które produkują barwnik skóry. Zabiegi z retinolem są skuteczne na wszystkie rodzaje przebarwień, w tym również przebarwienia pozapalne często pojawiające się jako efekty trądziku młodzieńczego.

Domowa kuracja retinolem

Najczęściej spotkać możemy się z kremem lub serum z retinolem. To właśnie w  tych kosmetykach znalazł on swoje zastosowanie. Wśród preparatów z retinolem od Arkana dostępne są m.in. krem odmładzający do skóry dojrzałej zawierający maksymalne 0,3% stężenie dwóch form retinolu i silne oksydanty – kwas ferulowy oraz witaminy C i E, odmładzający krem pod oczy dla skóry dojrzałej rozjaśniający cienie i przebarwienia, maskę odmładzającą do skóry dojrzałej z witaminą C i odżywczy krem z retinolem i kwasem ferulowym przeznaczony do nocnej kuracji.

Retinol i działanie niepożądane

Profesjonalna kuracja retinolem będzie tylko wtedy skuteczna, kiedy jest bezpieczna i przeprowadzana z uwzględnieniem specyfiki Twojej skóry. Przez każdym inwazyjnym zabiegiem w gabinecie kosmetycznym kosmetolog poinformuje Cię o  reakcjach, które mogą pojawić się na skórze. Należą do nich świąd występujący poza miejscem zabiegowym, np. na obrzeżu powiek. Zdarza się również, że niektórzy z nas odczuwać mogą nadwrażliwość skóry bądź też dochodzi do łuszczenia się naskórka i zaczerwienienia skóry. Jeżeli takie reakcje wystąpią skonsultuj się z Twoim kosmetologiem i odstaw na jakiś czas preparaty z retinolem. Niedobór lipidów możesz w tym okresie uzupełniać np. kanabisowym kremem dla skóry dysfunkcyjnej.

Aby poznać pełne efekty działania kuracji, zalecamy jej stosowanie minimum przez 3 miesiące. Nie śpiesz się, bądź cierpliwa a widoczne efekty z nawiązką wynagrodzą Ci przedsięwzięte kroki pielęgnacyjne.

Sprawdź inne artykuły:

Jak zatrzymać młodość skóry? Z retinolem!

Skuteczne odmładzanie z retinolem