Skuteczna analiza składów kosmetyków to bardzo pożądana dzisiaj umiejętność, szczególnie że rynek kosmetyczny jest bardzo bogaty i różnorodny. Zanim jednak nauczysz się dokonywać dobrych wyborów, musisz wypracować w sobie nawyk czytania zawartości kremu, serum to twarzy, żelu, szamponu… każdego kosmetyku, który będziesz stosować. Czy wiesz, czego powinnaś w nich szukać?
Humektanty, emolienty i proteiny – czy o nich słyszałaś? To substancje, które są obecne w kosmetykach i na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę. Dwie pierwsze grupy to substancje nawilżające, z kolei proteiny to białka, czyli podstawowy budulec wszystkich tkanek organizmu człowieka. Ich zadaniem jest naprawa mikrouszkodzeń i odbudowa struktury włosów i skóry. Należy ich szukać w serum do twarzy i serum do włosów.
Najbardziej tajemnicze spośród tych trzech są „humektanty”. To nawilżające substancje, o których wiedzę powinna zgłębić każda świadoma potrzeb swojej skóry kobieta.
Naturalne nawilżenie
Humektanty to higroskopijne substancje, które skutecznie zatrzymują wodę w skórze, a dokładnie w warstwie rogowej naskórka. Malutkie cząsteczki absorbują i wiążą wodę, utrzymując w ten sposób odpowiedni stopień nawilżenia w skórze. Powinno się je stosować wraz z emolientami – substancjami tłuszczowymi, którymi może być olejek lub masło. One również należą do substancji nawilżających, dodatkowo odżywiają skórę. Same humektanty wyciągnęłyby wodę z głębszych warstw skóry i otrzymalibyśmy zupełnie odwrotny efekt niż zamierzony.
Zadaniem humektantów jest nawilżenie naskórka, z kolei emolientów – zatrzymanie wilgoci i nawilżenie głębszych warstw skóry. Solidna porcja wody przede wszystkim polecana jest dla cery suchej. Ona szczególnie cierpi z powodu niewłaściwego nawilżenia – jest podrażniona, a w okresie jesienno-zimowym pojawiają się bolesne spękania i zaczerwienienia. Humektanty są ponadto doskonałymi nawilżaczami dla cery tłustej. Nie mają działania komedogennego, czyli nie zatykają porów. Polecane są również dla skóry dojrzałej i z pierwszymi oznakami starzenia.
Jak je rozpoznać w kosmetykach?
Wśród humektantów wyróżnić możemy witaminy, jak np. prowitamina B5, czyli d-pantenol, kwasy – kwas mlekowy i hialuronowy, naturalne składniki, jak miód i aloes, oraz inne substancje, np. sodium PCA. To najczęściej występujące w kosmetykach humektanty, jednocześnie cechujące się największą skutecznością. Wykorzystano je do stworzenia kosmetyków z trzech linii Arkana:
-
Amino BIO Therapy z kwasem hialuronowym i sodium PCA przeznaczona dla każdego rodzaju skóry. Dzięki bezzapachowej formule kosmetyki nie podrażniają skóry, dlatego można je stosować przy cerze alergicznej i wrażliwej. Dla codziennego nawilżenia skóry polecamy regenerujący krem z aminokwasami i krem intensywnie regenerujący, a raz w tygodniu dobrze jest stosować silnie regenerującą maskę z aminokwasami.
-
Sakura Sensitive Therapy z panthenolem i aloesem przeznaczona dla skóry wrażliwej i naczyniowej, rekomendowana również dla osób z trądzikiem różowatym. Łagodzący podrażnienia i kojący panthenol obecny jest w naprawczym kremie do cery wrażliwej i terapeutycznym kremie dla skóry naczyniowej i wrażliwej, z kolei ekstrakt z aloesu wykorzystano w terapeutycznej masce wyciszającej, uszczelniającej naczynia krwionośne i zmniejszającej zaczerwienienia.
-
Post Treat Therapy MD ze specjalistycznym żelem pozabiegowym z kompleksem ziołowym i ekstraktem z aloesu. Przeznaczony do cery suchej, po nadmiernym opalaniu i w celu złagodzenia podrażnień. Przynosi ulgę i przyśpiesza regenerację skóry.
Emolienty, proteiny, humektanty – powinnaś ich szukać w kosmetykach, które pielęgnują zarówno skórę Twojej twarzy, jak i włosy. Właściwy stopień nawilżenia odpowiada za kondycję skóry, jej promienny wygląd, ochronę przed przesuszeniem oraz wpływa na opóźnienie procesu starzenia. To pielęgnacyjne trio, które zatroszczy się o Twoją skórę.
Kosmetyki o jakich przeczytałaś w tym artykule znajdziesz na www.sklep.arkana.pl lub w Twoim wybranym salonie kosmetycznym.
Przeczytaj – te wpisy również mogą Cię zainteresować i poprawić twoje nawyki pielęgnacyjne: