Kwas migdałowy dla odnowy skóry wrażliwej i problematycznej. Poznaj jego działanie

Kuracje i zabiegi przy użyciu kwasów kojarzą się z intensywną pielęgnacją oraz stosowaniem preparatów o bardzo silnym działaniu. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę niezwykle delikatny, a przy tym skuteczny kwas migdałowy. Jest on otrzymywany z migdałów, czyli orzechów o bogatych właściwościach odżywczych, które są stosowane zarówno w kuchni dla wzbogacenia smaku wielu potraw, i słodkich, i wytrawnych, jak i w kosmetyce, gdzie wykorzystuje się je do produkcji preparatów dla cery problematycznej – trądzikowej i tłustej.

Delikatny i łagodny, skuteczny oraz o intensywnym działaniu

Kwas migdałowy jest jednym z kwasów należących do grupy AHA. Pozyskiwany jest z gorzkich migdałów. Obecnie jego właściwości zostały docenione zarówno przez kosmetologię, jak i farmację. Składnik ten wykazuje się właściwościami antybakteryjnymi, złuszczającymi oraz przeciwstarzeniowymi. Swoje łagodne działanie zawdzięcza większej w porównaniu do kwasu glikolowego masie cząsteczkowej, tym samym jest bezpieczny w stosowaniu, a specjaliści polecają go do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, ze zmianami trądzikowymi i z zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołów łojowych. Polecany jest również na przebarwienia ze względy na swoje właściwości depigmentacyjne.

Kwas migdałowy do głębszych warstw naskórka przenika stopniowo, w związku z czym pożądane efekty uzyskiwane są bez uczucia dyskomfortu. Jest to związek nietoksyczny, niewpływający na zwiększenie wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne, co powoduje, że można go stosować zarówno zimą, jak i latem.

Migdałowa pielęgnacja skóry wrażliwej

Niezwykle cenny orzech migdału polecany jest osobom z cerą trądzikową i tłustą, a także mieszaną. Złuszcza on komórki warstwy rogowej naskórka i normalizuje proces keratynizacji, co sprawia, że skóra staje się pełna blasku. Odblokowuje oraz spłyca pory, jednocześnie zapobiegając powstawaniu zaskórników. Wykazuje się także działaniem normalizującym czynności gruczołów łojowych, wygładza i matuje naskórek. Wspomaga rozjaśnianie przebarwień oraz wyrównuje koloryt skóry i poprawia jej jędrność. Ważne jest także to, że kwas migdałowy zwiększa działanie substancji aktywnych absorbowanych przez skórę.

Wszystkie te właściwości sprawiają, że kwas migdałowy w kosmetyce stosowany jest przy pielęgnacji skóry ze skłonnością do przetłuszczania, pojawiania się przebarwień i zmian trądzikowych, a także potrzebującej regeneracji.

Peelingujące zabiegi i domowa kuracja kwasem migdałowym

W gabinetach kosmetycznych przeprowadza się na twarz zabiegi z wykorzystaniem kwasu migdałowego polegające na złuszczaniu skóry, czyli pozbywaniu się martwych komórek, które gromadzą się na powierzchni. W rezultacie skóra jest rozjaśniona i odnowiona, a rozszerzone pory – obkurczone. Zabieg sprzyja zmniejszeniu łojotoku i wyrównaniu kolorytu. Z racji właściwości kojących podrażnienia zalecany jest przy cerze wrażliwej i trądziku.

Dla skuteczności profesjonalnego zabiegu przeprowadzonego w gabinecie kosmetycznym należy kontynuować kurację w domu specjalnie przystosowanymi do tego kosmetykami. Zastanawiając się, gdzie kupić te o wysokiej zawartości kwasu migdałowego, warto kierować się poradami uzyskanymi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Sklep Arkana do tego celu proponuje duet z serii Acid Therapy MD. Znajdziemy w nim płyn Mandelic Solution o właściwościach normalizujących i złuszczających, który przygotowuje skórę do nałożenia na twarz peelingu Mandelic Peel 50%. Podtrzymuje on efekty po zabiegu oraz doskonale komponuje się z działaniem, jakim cechuje się krem Mandelic + Salicylic Putifying Cream, który wspaniale zmniejsza stany zapalne i likwiduje świecenie się skóry.

Działanie i efekty kwasu migdałowego potęgują także inne składniki obecne w kosmetykach. Jest to kwas salicylowy łagodzący zmiany trądzikowe i oczyszczający pory oraz przyśpieszający gojenie kwas szikimowy. Znajdują się w składzie kremu przeznaczonego do codziennego stosowania na noc i na dzień. Krem oddziałuje na skórę złuszczająco i normalizująco, jak również likwiduje świecenie się skóry i zmniejsza stany zapalne. Przed profesjonalnym zabiegiem kosmetycznym zaleca się stosowanie domowej kuracji, a po nim – kontynuację terapii migdałowej dla podtrzymania osiągniętych efektów.

Peeling migdałowy a skutki uboczne

Kwas migdałowy cechuje się delikatnym działaniem i skutecznością w pielęgnacji skóry wrażliwej. Istnieją jednak przeciwwskazania do zabiegu peelingującego. Opinie ekspertów jednoznacznie wskazują, że należy go unikać w przypadku uszkodzeń naskórka, jak również przy uczuleniu na składnik aktywny. Skutki uboczne mogą wystąpić u osób z opryszczką i łuszczycą, może pojawić się lekki rumień i podrażnienie skóry. Z peelingu nie mogą ponadto korzystać kobiety w ciąży, kwas migdałowy działa nie tylko podczas samego zabiegu, lecz także utrzymuje się w skórze przez 7 kolejnych dni.

Opinie dermatologów dotyczą również zależności kwas migdałowy a słońce. Substancja nie uwrażliwia skóry na promieniowanie słoneczne, dlatego może być stosowana przez cały rok.

Kwitnący migdałowiec to symbol nowego życia. Traktowanie skóry z tak dużą delikatnością odbudowuje jej strukturę, pozwalając jej tym samym narodzić się od nowa. Kwas migdałowy może być zatem dobrym sposobem, aby przywrócić cerze wyjątkowy, naturalny i piękny wygląd, który utracono na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji czy niekorzystnego działania czynników zewnętrznych.

Przeczytaj – te wpisy również mogą Cię zainteresować i poprawić twoje nawyki pielęgnacyjne:

Przeczytaj – te wpisy również mogą Cię zainteresować i poprawić twoje nawyki pielęgnacyjne:

Domowa pielęgnacja kwasami – przed, w trakcie i po zabiegach