Przebarwienia skóry twarzy – jak przywrócić skórze dobry ton?

Przebarwienia skóry twarzy stanowią efekt oddziaływania na nią wielu czynników, nie zawsze jedynym winowajcą jest słońce. Ich rozjaśnienie często jest dużym problemem, natomiast każda kolejna podejmowana próba nie daje satysfakcjonujących efektów. Przebarwienia skóry na twarzy pojawiają się niekiedy niespodziewanie, na początku mogą być niewielkie, prawie niedostrzegalne, jednak wraz z upływem czasu robią się ciemniejsze i trudno jest je ukryć pod warstwą makijażu.  Jak zatem z nimi walczyć i przywrócić skórze dobry ton?

Przebarwienia skóry po opalaniu

Najczęściej winą obarczamy słońce, które ma swój znaczący udział w tworzeniu się przebarwień. Zmiany w postaci ciemniejszych plam dostrzegamy przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim, w tym czasie nierzadko mogą pojawić się również przebarwienia skóry na nogach. Promienie UV niekorzystnie wpływają na kondycję naszej skóry, pomimo że zawdzięczamy jej latem piękną opaleniznę. Plamki po opalaniu to efekt zaburzenia czynności melanocytów. Są to komórki, które odpowiadają za produkcję ciemnego pigmentu – melaniny. Nadprodukcja melaniny to obrona skóry przed promieniowaniem słonecznym.

Przebarwienia skóry twarzy mogą powstawać jedynie na skutek promieniowania UV, jednak bardzo często są efektem reakcji foto-alergicznej lub fitotoksycznej. Wywołane są kontaktem niektórych substancji obecnych we krwi ze światłem słonecznym. Są to m.in. leki hormonalne, leki przeciwcukrzycowe, niektóre antybiotyki, ale też zioła, tj. dziurawiec, rumianek, nagietek i skrzyp polny.

Przebarwienia skóry po trądziku

Trądzik to przykra dolegliwość, dotykająca osoby w wieku dojrzewania. Problem ustępuje wraz z wiekiem lub po wieloletnim leczeniu, może także towarzyszyć przez całe życie. Nawet jeżeli się go pozbędziemy, w wielu przypadkach pozostają ślady, które przypominają nam o trudach w pielęgnacji skóry w młodym wieku – to przebarwienia skóry po trądziku. Jest to efekt przebytego stanu zapalnego, który wywołał zaburzenia w obrębie melanogenezy.

Przebarwienia skóry w ciąży – czy to powód do niepokoju?

Podwyższony poziom estrogenów w ciąży sprzyja intensywniejszej pracy melanocytów. Według niektórych naukowców problem jest także następstwem niedoboru kwasu foliowego. Przebarwienia skóry w ciąży pojawiają się zazwyczaj w II trymestrze, przybierając kolor żółtawy i ciemnobrunatny. W większości przypadków dostrzegamy je tylko na twarzy, jednak zdarza się, że zmiany dotykają inne miejsca, jak nogi, dekolt czy ręce. Po porodzie przebarwienia mogą ustąpić w momencie, kiedy ureguluje się gospodarka hormonalna. Nie zawsze jednak problem ustępuje.

W jaki sposób wybrać krem na przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry twarzy wymagają specjalnej pielęgnacji. Podstawą jest krem na przebarwienia skóry, który musi wyróżniać się składem ukierunkowanym na rozjaśnienie zmian, ale też przywrócenie prawidłowych czynności melanocytów. Nie może w nim zabraknąć witaminy C i B3, które skutecznie likwidują zaczerwienienia. Koniecznie powinien się w nim znaleźć składnik, który rozjaśnia i wyrównuje koloryt, jest nim m.in. kwas traneksamowy o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym. Zarówno on, jak też witamina C obecny jest w kremie rozjaśniającym i wyrównującym koloryt skóry Unitone TXA + Vit. C . Z tej samej linii kosmetyków polecamy maskę Unitone TXA + Vit. C z dodatkiem z wyciągu z lukrecji o działaniu rozjaśniającym i zapobiegającym powstawaniu nowych przebarwień. Więcej o tym, jaki krem na przebarwienia skóry wybrać znajdziesz tutaj.

Unitone +Vit C Therapy to nie tylko kosmetyki do pielęgnacji domowej. Arkana proponuje profesjonalny zabieg w gabinecie kosmetycznym, który doskonale sprawdzi się po letnich kąpielach słonecznych. Jak go wykonujemy, przedstawiamy tutaj <a href=”https://www.youtube.com/watch?v=5pxBVCILlXA” title=”tutaj”>.

Pamiętaj – połączenie codziennej pielęgnacji z profesjonalnym zabiegiem z kwasem traneksamowym jest bezlitosne dla przebarwień.