Cera kobiet po 50 roku życia wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Potwierdzają to badania wykonane przez dr n. med. Danutę Nowicką na grupie 72 kobiet w wieku 50 – 65 lat. Wnioski są niepokojące. Jedynie u 32% stwierdzono prawidłową strukturę skóry! Co więcej, ponad połowa badanych – 56% – wykazuje wyraźne odchylenia od normy, a u 12 % zdiagnozowano stan alarmujący. Myślisz, że Ciebie ten problem nie dotyczy? Nawet jeśli teraz masz 30+ czy 40+ to czas płynie nieubłaganie. Już dziś warto byś dowiedziała się czego zdecydowanie unikać, a jakie kosmetyki i zabiegi na stałe włączyć do rytuałów pielęgnacyjnych. Stawką jest zachowanie młodego wyglądu na dłużej! – Zapraszamy do lektury 4 częsci artykułu „ Skóra pod mikroskopem”!
W badanej grupie wiekowej u większości probantek wyraźnie widać zaburzenia struktury skóry związane z procesem starzenia się, mającym różne przyczyny. Starzenie genetyczne, czyli to zapisane w naszym DNA, przebiega stopniowo i powoli, jest natomiast potęgowane wpływem wolnych rodników, promieniowania UV oraz stresem. W okresie menopauzy zmiany degeneracyjne w skórze zostają zdecydowanie przyspieszone poprzez spadek stężenia i zaburzenia jakościowe gospodarki hormonalnej. Odzwierciedleniem głównych problemów kobiet w wieku 50-65 są zmarszczki, u większości przebadanych przez nas kobiet zmarszczki głębokie.
ZMARSZCZKI
Ze względu na zmiany zachodzące w naskórku i skórze właściwej, takie jak osłabienie włókien kolagenowych, degeneracja macierzy zewnątrzkomórkowej, spadek ilości lipidów w warstwie ochronnej naskórka kolejnym problemem tej grupy wiekowej będzie przesuszenie skóry widoczne na skórze twarzy a także całego ciała.
Płytkie |
5% |
Średnie |
36% |
Głębokie |
59% |
NAWILŻENIE STREFA T
W normie 19%
Nieprawidłowe 41%
Alarmujące 40%
NAWILŻENIE STREFA U
W normie 9%
Nieprawidłowe 38%
Alarmujące 53%
GŁÓWNY PROBLEM – UTRATA JĘDRNOŚCI, ELASTYCZNOSCI SKÓRY ORAZ ZABURZENIA FUNKCJONOWANIA NACZYŃ KRWIONOŚNYCH
W badanej grupie kobiet w wieku 50 – 65 lat głównym zaobserwowanym problemem jest zaburzenie struktury skóry wynikające ze zmian zachodzących w okresie menopauzalnym i pomenopazalnym. Procesy degeneracyjne toczące się w skórze prowadzą do obniżonej ilości włókien kolagenowych i elastynowych, kwasu hialurowonowego, a zmiany w obrębie ścian naczyń zaburzają ich funkcje i mogą powodować ich trwałe rozszerzenie się, a nawet pękanie. Skóra kobiet w tym wieku wymaga zatem szczególnej uwagi oraz zastosowania preparatów i zabiegów wpływających bezpośrednio na poprawę jej kondycji.
Substancje niezbędne w pielęgnacji skóry w okresie 50 – 65 lat
– retinol i jego pochodne
– witamina C
– kwasy owocowe: glikolowy, pirogronowy, mlekowy, azelainowy
– kwas hialuronowy
– peptydy
– koenzym Q10
– kolagen
– elastyna
– witamina E i jej pochodne
– kwas ferulowy
– ceramidy
Najbardziej aktywnym składnikiem preparatów dla skóry dojrzałej jest retinol, a więc alkoholowa pochodna witaminy A. Dzięki swoim unikatowym właściwościom odpowiada na wszystkie potrzeby skóry dojrzałej, umożliwiając:
- regenerację komórek naskórka
- regulację procesu keratynizacji naskórka
- regulację procesu melanogenezy
- stymulację syntezy kolagenu i elastyny
- stymulację produkcji kwasu hialuronowego
- wymiatanie wolnych rodników
W gabinecie kosmetycznym w pielęgnacji skóry menopauzalnej wykorzystajmy zabiegi działające bezpośrednio na skórę właściwą i żywe warstwy naskórka.
Doskonałe będą zatem:
- mikronakłuwanie
- mezoterapia frakcyjna
- mezoterapia bezigłowa
- RF
- sonoforeza
- eksfoliacja wyższymi stężeniami kwasów owocowych (powyżej 30%)
Warto zastosować synergistyczne działanie zabiegów łącząc kilka bodźców w jednym zabiegu, np. eksfoliacja, mikronakłuwanie i sonoforeza. Poprzez działanie progresywne bodźców uzyskujemy spotęgowany efekt zabiegów, a tym samym odpowiedź na wszystkie potrzeby skóry dojrzałej.
Przykładowy schemat zabiegu progresywnego:
1. Demakijaż
2. Wykluczenie przeciwwskazań
3. Odtłuszczenie skóry
4. Eksfoliacja – przy zabiegu progresywnym wykorzystujmy niższe stężenia kwasów 20 – 30%
5. Neutralizacja
6. Nałożenie koktajlu zabiegowego/ serum
7. Mikronakłuwanie/ mezoterapia frakcyjna
8. Nałożenie żelu sprzęgającego
9. Sonoforeza/ mezoterapia bezigłowa
10. Maska końcowa
11. Krem końcowy
12. Makijaż
Zabiegi kosmetyczne można połączyć z odpowiednio dobranymi zabiegami dermatologii estetycznej, wykonywanymi przez przeszkolonego lekarza. W tej grupie wiekowej najlepsze efekty uzyskuje się przy pomocy kwasu hialuronowego, który wypełnia zmarszczki i bruzdy oraz nawilża skórę, a także kwasu polimlekowego i hydroksyapatytu wapnia, które stymulują syntezę endogennego kolagenu. W przypadku dużej wiotkości skóry można wykorzystać działanie nici liftingujących. Zabiegi medycyny estetycznej zawsze należy łączyć z właściwie dobraną pielęgnacją domową i zabiegami w gabinecie kosmetycznym.
Przeczytaj – te wpisy również mogą Cię zainteresować i poprawić twoje nawyki pielęgnacyjne: