Przedwczesne wypadanie włosów – skutki starzenia się włosów. Jak przeciwdziałać?

Zdrowe i piękne włosy odgrywają nieocenioną rolę w wyglądzie i samopoczuciu każdego z nas. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn powodem ich wypadania jest starzenie się, zaburzenia hormonalne czy stres. W efekcie nie tylko niekorzystnie zmienia się nasz wygląd, ale i maleje poczucie pewności siebie. Jak zatem skutecznie przeciwdziałać przedwczesnemu przerzedzeniu się bujnej fryzury?

Wypadanie włosów może być stałe lub czasowe. Chociaż przyczyny łysienia nadal nie są jeszcze w pełni poznane, to może być ono rezultatem różnych czynników.

Geneza problemu

Przyczyny wypadania włosów mogą być genetyczne, ze względu na zmiany hormonalne (u mężczyzn, u kobiet szczególnie po ciąży, okres menopauzy), związane z niewłaściwym odżywianiem (niedobór witamin i składników mineralnych), z powodu stresu, chorób takich jak cukrzyca lub też spowodowanie stosowaniem leków. U osób cierpiących na ten problem cykl wzrostu włosa jest zakłócony. Główne czynniki to wzrost poziomu dihydrotestosteronu, utrata integralności mieszka włosowego z otaczającą go tkanką, wzrost procesu zapalnego w skórze głowy oraz stresu oksydacyjnego spowodowanego wolnymi rodnikami. Również czynniki mechaniczne i chemiczne mają wpływ na proces wypadania włosów. Niewłaściwe, nadmierne szczotkowanie, układanie, farbowanie i rozjaśnianie. Ostatnim czynnikiem jest oczywiście starzenie się. Z wiekiem, spada liczba i rozmiar mieszków włosowych w skórze głowy, co prowadzi do miniaturyzacji włosa. Włosy stają się cieńsze, cebulki ulegają osłabieniu, zwiększa się ich wypadanie.

Problem pod lupą

Głównym i największym sprawcą łysienia spośród wszystkich typów jest łysienie androgenowe (AGA), które stanowi 95% wszystkich typów łysienia. Dotyka ono około 50% mężczyzn oraz 15% kobiet przed menopauzą. Liczba kobiet znacznie wzrasta po menopauzie, w wieku powyżej 65 lat może dotyczyć 75%. U mężczyzn zazwyczaj włosy zaczynają rzednąć u nasady czoła oraz na środku głowy. Z czasem obszar dotknięty utratą włosów rozszerza się. U kobiet rzadko prowadzi do całkowitego łysienia, raczej włosy stają się cieńsze i przerzedzone na całej głowie. Łysienie androgenowe jest związane z poziomem testosteronu i dihydrotestosteronu (DHT). Dihydrotestosteron powstaje w wyniku działania enzymu 5α-reduktazy, powoduje wypadanie włosów przez skrócenie fazy anagenu (wzrostu) i przedłużeniem fazy telogenu (odpoczynku). Powoduje zmniejszenie rozmiarów mieszków włosowych, przez co włosy stają się krótsze i cieńsze, a mogą również całkowicie zaniknąć.

Odżywianie od cebulki

Z myślą o regeneracji włosa już u nasady firma Arkana stworzyła specjalistyczne serum stymulujące porost włosów i zapobiegające ich wypadaniu. W składzie kosmetyku znajduje się Capixyl ™, czyli unikalny aktywny kompleks biomimetycznego peptydu oraz ekstraktu z czerwonej koniczyny, bogatej w izoflawon – biochaninę A. Peptyd ten stymuluje produkcję białek, które wzmacniają cebulki włosowe i zapobiegają przedwczesnemu wypadaniu włosów. Izoflawon o działaniu fitohormonalnym zapobiega skróceniu cyklu wzrostu włosa i miniaturyzacji mieszków włosowych. Systematyczne stosowanie serum z Capixyl™ stymuluje wzrost włosów, wzmacnia cebulki włosowe, zapobiega procesom starzenia się włosa oraz zmianom związanym z zaburzeniami hormonalnymi. PRP Hair Serum polecane jest zwłaszcza w okresie wzmożonego wypadania włosów, zmian hormonalnych po ciąży, w okresie menopauzy, u mężczyzn w łysieniu androgenowym oraz jako zabiegi profilaktyczne.

Przeczytaj – te wpisy również mogą Cię zainteresować i poprawić twoje nawyki pielęgnacyjne:

Włosy – źródło dumy, NIE kompleksów

Mikoigłowa kuracja przeciw wypadaniu włosów