Związki biomimetyczne – jak działają?

Pojawienie się  syntetycznych związków biomimetycznych – peptydów, jest rezultatem ostatnich  badań nad procesami biochemicznymi zachodzącymi w skórze i zrozumieniem jej fizjologii. Inspiracją do powstania związków biomimetycznych są naturalne peptydy i białka. Zadaniem syntetycznych substancji jest imitowanie działania tych naturalnych. Celem zaś poprawienie funkcji skóry, zahamowanie procesów chorobowych w skórze, a pobudzenie naprawczych. Dostarczone bezpośrednio do skóry podejmują pracę i pozwalają na uzyskanie oczekiwanych efektów.  Peptydy pełnią wiele funkcji. Dzięki temu można wykorzystać je na wielu płaszczyznach kosmetologii.

Peptydy:

  • stymulują czynniki wzrostu, zwiększają  syntezę kolagenu, elastyny – efektem jest spłycenie zmarszczek i poprawa wyglądu skóry,
  • są silnymi antyoksydantami – neutralizują wolne rodniki,
  • ułatwiają transport innych substancji w głąb skóry,
  • redukują  podrażnienie i zaczerwienienie, wzmacniają odporność skóry, chronią przed uszkodzeniem DNA  komórek  i naprawiają  uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV,
  • hamują neuroprzekaźniki, rozluźniają mięśnie twarzy i w aktywny sposób przeciwdziałają tworzeniu się zmarszczek  mimicznych, wyraźnie opóźniają procesy starzenia się.

Tak niezwykłe i wszechstronne możliwości biomimetycznych związków peptydowych z pewnością  zasługują na miano najnowocześniejszych składników aktywnych kosmetyki XXI wieku.

Przeczytaj – te wpisy również mogą Cię zainteresować i poprawić twoje nawyki pielęgnacyjne:

Biomimetyczna terapia dla biustu, szyi, dekoltu