Gdy słońce zaszło Ci za skórę…

Słońce, plaża, kąpiele w chlorowanej lub słonej wodzie – wszystko co sprawia nam przyjemność w czasie urlopu i za czym tęsknimy przez cały pracowity rok – nie zawsze pozytywnie odbija się na kondycji naszej skóry. Jesień to najlepszy czas aby naprawić szkody wywołane przez beztroskie korzystanie z uroków wakacji.

KROK 1

Specjalistyczna ocena wszystkich znamion barwnikowych 

A zwłaszcza tych obecnych na odsłoniętych częściach ciała. Słońce jest bardzo częstym czynnikiem wyzwalającym transformację nowotworową zmian barwnikowych. Wszystkie cechy podrażnienia zmian: świąd, pieczenie, zmiana koloru, gwałtowne powiększenie rozmiarów, jak również zatarcie granicy ze skórą otaczającą są wskazaniami do chirurgicznego usunięcia znamienia i następczego poddania go badaniu histopatologicznemu. Tylko to badanie przeprowadzone w rekomendowanym ośrodku odpowie czy usunięta zmiana miała cechy zmiany złośliwej oraz czy usunięto ją w całości. Specjalista dermatolog w badaniu dermatoskopowym pomoże nam wytypować znamiona, które bezwzględnie należałoby usunąć.

KROK 2

Profesjonalna i dedykowana pielęgnacja 

Skóra poddana działaniu promieni słonecznych i chlorowanej wody traci powierzchowną warstwę ochronną zwaną płaszczem wodno-tłuszczowym, która gwarantuje ochronę przed nadmierną utratą wody z głębszych warstw naskórka, a co za tym idzie wysuszeniem skóry i naskórka. W pielęgnacji takiej skóry należy uwzględnić codzienne stosowanie preparatów zawierających:

•    Składniki naturalnego czynnika nawilżającego, a więc mocznik, glukoza, aminokwasy hydrofilowe
•    Składniki uzupełniające struktury lipidowe skóry: ceramidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol, skwalen
•    Składniki wiążące i utrzymujące wodę w naskórku: gliceryna, glikole, sorbitol
•    Białka o budowie włókienkowej, będące najskuteczniejszymi nośnikami wody do głębszych warstw naskórka: kolagen, elastyna
•    Peptydy – składniki służące do regeneracji komórek
•    Glikoaminoglikany w tym kwas hialuronowy, będące składnikiem substancji międzykomórkowej
•    Witaminy regulujące gospodarkę wodną i tłuszczową naskórka: witamina A, E, H, prowitamina B5 
•    Substancje o charakterze łagodzącym, przyspieszającym regenerację naskórka: alantoina

KROK 3

ZABIEGI Z KWASAMI

Godne polecenia, wskazana nawet dla osób bardzo młodych jak również z problemami skórnymi są zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych (dobranych do potrzeb skóry), kuracje z witaminą C lub eliminującym szkody posłoneczne resweratrolem.

Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry po lecie powinna obejmować dobrą diagnostykę uszkodzeń posłonecznych, właściwie dobraną pielęgnację codzienną oraz zabiegi w gabinecie.