Kwas azelainowy w terapii przeciwtrądzikowej

Trądzik można nazwać problemem współczesnego społeczeństwa. W okresie pokwitania dotyka on 40% populacji na całym świecie, a w 10% wymaga specjalistycznego leczenia. W większości przypadków przemija on z wiekiem, nie jest to jednak regułą, dolegliwość ta dotyka również osoby w starszym wieku. Specjaliści zadali sobie wiele trudu, aby znaleźć skuteczną substancję, która mogłaby zaradzić temu problemowi – kwas azelainowy.

Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne działanie

Kwas azelainowy jest obecnie traktowany jako alternatywa dla inwazyjnych metod leczenia trądziku. Oddziałuje na skórę wielokierunkowo, w związku z czym pozwala zminimalizować objawy, zwalczyć problem oraz zapobiec jego ponownemu wystąpieniu. Wykazuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi – skutecznie walczy z bakteriami beztlenowymi i tlenowymi w aż 97%. Doskonale radzi sobie ze zmniejszeniem intensywności pracy gruczołów łojowych i ogranicza tym samym wydzielanie sebum. Charakteryzuje się właściwościami przeciwzaskórnikowymi, złuszcza martwy naskórek i zapobiega zatykaniu się ujść porów. Kwas azelainowy charakteryzuje się również ochroną przed działaniem wolnych rodników i zapobiega występowaniu stanów zapalnych. Jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla cery trądzikowej oraz naczyniowej i skłonnej do występowania przebarwień. Krem z kwasem azelainowym powinny stosować osoby o płytko unaczynionej cerze. Agresywne działanie na bakterie połączone z łagodną pielęgnacją skóry sprawia, że preparaty z kwasem azelainowym mogą być stosowane przez osoby o szczególnie wrażliwej skórze.

 

Pokonać trądzik w walce o piękno i zdrowie skóry

Kwas azelainowy stosowany jest w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych, w kosmetyce profesjonalnej, jednak nie brakuje go również w kosmetykach przeznaczonych do domowej pielęgnacji skóry trądzikowej. Zalecane są one zarówno przy trądziku zwykłym, jak i różowatym. Im wyższa zawartość kwasu, tym większa skuteczność, co powinno być jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze odpowiednich preparatów. Zróżnicowana jest również ich cena, jednak to skuteczność jest czynnikiem warunkującym zadowolenie z efektów stosowania.

Gdzie kupić kosmetyki o wysokiej zawartości kwasu azelainowego? W ofercie firmy kosmetycznej Arkana znajdziemy dwa preparaty o wysokiej zawartości kwasu azelainowego. Sklep internetowy proponuje płyn z azeloglicyną AzAc Solution i krem z kwasem azelainowym 15% i azeloglicyną, które należą do linii kosmetyków AzAc Therapy. Pierwszy z nich jest formułą aktywizującą i przygotowuje skórę do aplikacji kremu o dermokosmetycznej formule, dającego efekt matowej i gładkiej skóry. Skład kosmetyków wzbogacono dodatkowo o niacynamid przyśpieszający gojenie się ran i regenerację. To witamina B3, której niedobór przyśpiesza starzenie się skóry oraz sprzyja powstawaniu przebarwień. Wykazuje działanie stymulujące, wspierając procesy naprawcze zniszczonych komórek skóry.

Oba preparaty uzupełniają się, dlatego najlepsze rezultaty uzyskuje się przy ich jednoczesnym stosowaniu. Jest to kuracja normalizująca dla skóry, która wykazuje się skłonnością do trądziku zwykłego i różowatego.

Wybielające właściwości kwasu azelainowego

Jego wszechstronne działanie zostało wykorzystane również w pielęgnacji skóry skłonnej do występowania przebarwień. Ich pojawianie się to reakcja obronna organizmu na nadmiar promieniowania UV. Pojawiają się po opalaniu, ale również przy stanach zapalnych skóry i trądziku. Kwas azelainowy wybiela przebarwienia i zapobiega ich występowaniu, jest wsparciem przy melanodermii, czyli chorobie, która objawia się plamami na twarzy, a jej przyczyną jest nadprodukcja barwnika melaniny. Hamując jego wytwarzanie, wspomaga przywrócenie skórze równego kolorytu.

Krem z kwasem azelainowym 15% i azeloglicyną jest więc nie tylko preparatem stosowanym w kuracji przeciwtrądzikowej, lecz także kosmetykiem na przebarwienia. Uzupełnieniem pielęgnacji jest peeling z kwasem azelainowym, preparaty złuszczające naskórek i przyśpieszające odrastanie jego zdrowej warstwy zwiększają jednocześnie efektywność depigmentacji. To sprzyja likwidacji melaniny w zewnętrznych warstwach naskórka. Ponadto brak obumarłych komórek zwiększa penetrację składników aktywnych i ułatwia im działanie.

Krem z kwasem azelainowym, jak również inne preparaty z tym składnikiem można bezpiecznie stosować w ciąży. Przebarwienia i trądzik to częste zjawiska u kobiet, u których zwiększa się poziom estrogenów, co skutkuje wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych. Z preparatów bogatych w kwas azelainowy powinny jednak zrezygnować kobiety karmiące oraz osoby stosujące terapię pochodnymi witaminy A zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i w formie leków doustnych.

Kwas azelainowy zmniejsza wydzielanie sebum, wyrównuje koloryt i, co najważniejsze, pozwala zwalczyć niedoskonałości. Jest to delikatna substancja o silnym działaniu przeznaczona dla skóry o wyjątkowych potrzebach oraz tej potrzebującej szczególnej troski.